Salı, Mayıs 29, 2018 By: Oku Arz

Leb demeden leblebiyi anlamak. Zemberek #zıvanaÇocukluğumda bir adam vardı, daha ben kuzu değil de azcık daha erginliğe doğru semirmişken...

Me...diye diye hecelerden kelimelere geçmişken,her kelimeyi sözlükten değil hayatın içinde ki lugatten öğrenmişken.A bir de başımıza hallere göre anlamı değişen kelimeler çıkmaz mı?

Hadi bakalım çöz çöze bilirsen,çok şükür ki hallere göre eş anlamlıyı,zıt anlamlıyı çözmüşüz.

Fakat en zor olanı neydi?

İşte o adam babam evde tamir işi yapınca bizi çırak ederdi.Bazen eşyanın ismi diline gelmez"şeyi ver!"derdi.

Ah o şey neydi ki?

Tabi orada o istenilen şeyin ney olduğunu anlayabilmek için orada ki hali düşünmen gerekti."Hım musluk başında!"o vakit ya su anahtarı ya tornavida ya conta gerekti."Hım işin hangi aşamasında ve yanında ki malzemeler ne?

Tabi birde hızlı düşünmen gerekti.Az gecikirsek babam"Leb demeden leblebiyi anlayacaksınız"derdi.

İşaret edileni hece ile harf ile anlama sanatı da diyebiliriz bu hale. Zaman ile harfler ile başlayan bilinç harfin anlamından kopar.Bu nedenle problemi çözmek tekrar tekrar baştan okuma ile olur.Azcık zor hatta bazen dağ aşmışcasına,ah o sabiler ne sancılanıyorlar öğrenirken.Size dağa çıkarken ne lazım? Ona göre çocuk öğrenirken stresle,zorla değil,dağda her bir çiçekte gördüğü hayreti sevinci duymalı derslerinde.

Öyle hayret etmeli ki?

"Vav...!"olmalı! Arkadaşına heyecan ile sanki ilk defa kertenkele görmüş gibi taşırabilmeli.Bu birde esma-i hüsna ile olunca madde ve mananın bir olmasıyla, biz adam oluyoruz ya onun gibi çocuk muhteşem ruhunu duyup hakikat ile donanmış bilinç kazanacak!!

Babamdan,annemden Rabbim razı olsun.İkisi de bize en çok düşünmeyi/düşünceli olmayı öğretti.

Evet düşünen ve düşünceli oluyorsun fakat ne kadar bir fidanı korumaya alsanda imtihanın parçası fırtınalar var.

Rabbimize sımsıkı bağlanıp onu esma-i hüsnası ile tanıyacağız ki fıtınalara direnç gösterelim en çokta zıvanadan (düşünmekten)kopmayalım başkalarının kurmasına(zembereğine)değil Kur'an ile esmadan kurulalım.

İkra Ela

#instagramyazılarım

@ikraela

#nedenselamdankoptuk

#zıvana

#zemberek

0 yorum:

Yorum Gönderme