Çarşamba, Mayıs 30, 2018 By: Oku Arz

Kur'an Daim Söyler.Diridir O
Kur'an daim söyler.

Diridir O...

Dün telefonumu tamirden aldım. Bir saat kadar yürüdüm.Şehir aynı şeyleri söylüyormuş gibiydi,yok yok hiç görmedim aynı şeyleri söyleyen yüreği,aynı yerden her gün geçsende aynı söylemez.Hepimiz biliriz aslında bazen nefsimiz ile bakarız nefsimiz ile görürüz,bazen aklımız ile bazen kalbimiz ile...

Telefonumun bir parçasını yakmışım.Yakıyoruz işte kendimizi de.Aklımızı yakıyoruz,kalbimizi yakıyoruz, nefsimizi yakıyoruz.Her yakış devreleri bozuyor. Tamirci arar gibi yere göğe duvara bakıyoruz.Bağlantıyı yeniden düzeltecek bir ışıltı görünce koşuyoruz.

Yol boyunca hem bahar oldum hem kış hem gece oldum hem gündüz.Mîm durağında durdum,sürpriz bir mîm ekilmişti yolumun üstüne, en çok mîm'e benzettim onu sanki 'ze'gibiydi de 'ra'ya da benzerliği vardı hani!Yok ben ona "mîm"dedim.Baharın başında 'mîm'durağı..."Oku A'lâ ismi ile!"der gibi..."Umudu oku,umudu koparma,onu kökü ile sağlam yere bağlamassan umut solar,umut can bulmaz!"dedi.

Liseli gençler bahar gibi yayılmıştı.Fakat bu bahar olan yerde herbiri tükenmişlik soluyorlardı adeta.Sigaranın kötü olduğunu bile bile birbirlerininkini yakıyorlardı.Bir köşe de iki arkadaşının desteği ile karabasana dönmüş yüreği ile kökünden kopmuş solgun bir çiçeğe benzeyen gençkızın yakıcı dumanı bana geçti.Öylesine geçen biri ne çare olabilirdi ki?

Ah ettim,ahım ile ta fecre kadar da hasta oldum desem yeri var!

Ey maneviyattan koparanlar bak soluyorlar çiçeklerimiz,maneviyata bağlanmayan beden koparılmış çiçeğe benzer,solar göz göre göre kendini kayıp eder.

Rabbimiz öyle Rauf-ur Rahim ki o gençler leyden geçip leylaya varacaklar fakat biz onlara köstek olmayalım. Tevbe kapısından Adem'ce kelimelere kavuşturulacaklar.Yeter ki biz hicablarını yırtmayalım,mahremiyet/merhamet örtüsü ile onlara kanat olalım. Muhabbet bağı ile sadrlarına inşirah bir nefes olalım.

Kur'an'ı kalpleri ile duyacak erdemi bulsunlar.Yoksa gece çoook,derin olanları da vaar." Kûn feyekun"arasında ne geçitler var.

Estağfurullah el-Azîm.

@ikraela

#Regaibkandili

#kandil

#bizselamdannedenkoptuk

#ikra

#oku

0 yorum:

Yorum Gönderme