Perşembe, Mayıs 24, 2018 By: Oku Arz

1-İnsan fıtratında olma sancısı vardır. "...Kun feyekûn"(Yasin suresi 82)İnsan fıtratında olma sancısı vardır. "...Kun feyekûn"(Yasin suresi 82)

Arz her an bunu remz eder,

İnsan arzını,arzusunu...

İnsan canı çıkıncaya kadar hem fail hem mefuldur.

İnsan evini dahi temiz olsun diye canı çıkarcasına çalışınca tertemiz evi olur.

Can çıkıncaya dek...

@ikraela (arkası yarın inşaallah)

(8 şubat 2018)Ezan evelden gelen kalpte başlayan nefesin sesidir.
Tüm peygamberlerin ortak sancısının remzidir.
Olma sancısıdır, kul olma sancısıdır.Allah'a kul olma sancısıdır.
   

Biz olma sancısı nedir bilir miyiz?
Biz olma nedir nereden bilirdik ki?
Biz hiç olduk mu?
Bak leylden sonra bir gün oluyor.Güneşin tavafı terk etmemesi  ile bir günü oluyor.O an an gün vermelerde." Kun feyekûn " ( Yasin suresi 82 ) diyen Rahma Rahim Allah'ın memuru,ayeti,imzası olmuş.
Bak diken gül olmuş.
Bak çekirdek ağaç olmuş
Bak demir ateşte yanmış yanmış kapı olmuş.
Biliriz değil mi biz,olma eşiklerini?
Sabır taşı olup bin sınavlardan geçmeyi.Kapılarda yana yakıla dualar etmeyi,sancıdan bi'şey görmemeyi!
Olamadım aşkı ile şifacılar aramayı,ikiz,üçüz,dördüz cana ermeyi,oldum aşkı ile oldurma hevesini...
Yok yok öyle,can çıkmadan olmak bitmiyor ki,oldum demek öldüm demektir.Dün olmuştu,dün öldü bugün yeni olmakta...dünki olma ile kalsan kim bilir belki de hangi yüz ile uyandırılacaksın.Bir ömür anne baba olayım derken o olmayı bir kızma ile yerle bir etmiştirsin belki de....
Bugün tazeden olma zamanı,kul olma zamanı, Allah'a sahih kul olma zamanı...Yeni sancı yeni yüzüş.Bu kapı açık bir kapı tevbeyle başlayan Fatiha'yı idrak ile devam eden kapı...


'Olmak' ile ilgili tefekkürümü yazıyordum,bayağı da uzamıştı. "Tam uzattıkça yoruluyoruz,derman kalmıyor fakat inciler derinlerdedir bir nefes arası" derken aklıma dört resimi iki yayında paylaşayım diye yazımı kopyalarken telefonum kapanmasın mı? Tam oldu derken,kala kala bu yazım kaldı. Bizim için tekrar yazacağım fakat aynısı olur mu ?Olmaz,her akış her duyuş aynı değil! Bakalım hayırlısı! Fakat şu an ben yoruldum.Bebeği olsun dünyaya gelsin diye sancılanıp da tam oldu derken,konuşacak söyleyecek derken elinden gitmesi gibi bi'şey!Cüzi ama yani...fakat bu da acı,ama o acı yakıcı acı tam mahşerde kitabımızın elimize solumuzdan veya sağımızdan verilmesi hali gibi... Bu dünyada namaz kılan olacağım derken o imkanın elinden gitmesi gibi.Zenginken hacılık için sonrayı beklemek gibi, kul olacağım,ibrahimi (a.s ), Muhammadi(a.s ) olacağım diye günü güne devrederken son nefesin aniden gelmesi gibi... Rabbimiz bizi sağ eliyle kitabına kavuşanlardan eyle,doğrulardan olanlardan.

Estağfirullah el Azim.

Cumamız baki nur olsun gönlümüze.

Hani kayıp edince deriz ya "Ama çok güzeldi".Yazdığım tefekkürüm de çok güzeldi.Neyse Allah var gam yok.O daha hayırlı ve daha güzelini de verir . Elhamdullilah. :))
İkra Ela
#instagramyazılarım
#Tefekkürlerim
#kunfeyekun
#olmak
@ikraela

0 yorum:

Yorum Gönderme